چهارمین همایش خیران حامی دانشگاه مراغه (کلنگ زنی خوابگاه دانشجویی توسط بنیاد ۱۵ خرداد)

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان مراغه ، آیت الله حسن صانعی روز پنجشنبه در چهارمین همایش خیران حامی دانشگاه مراغه با اشاره به ویژگی های بارز اخلاقی امام راحل در طول سال های قبل و پس از انقلاب ادامه داد: امام خمینی (ره) مردم را قبول و مردم نیز ایشان را قبول داشتند.
وی با بیان اینکه نباید چوب لای چرخ جناح های دیگر و سایرین گذاشته شود گفت: باید در دریای اخلاق، محبت و دوری از خودبینی خود را ببینیم و از امیال نفسانی و شیطانی دوری کنیم.
صانعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت نامناسب رصدخانه تاریخی مراغه افزود: سخن گفتن صرف در زمینه احیای این اثر ماندگار علمی و تاریخی جهان اسلام فایده ای ندارد و باید با عمل این ادعاها را ثابت کنیم.
وی اضافه کرد: متاسفانه در ۶۰۰ سال پس از احداث این رصدخانه، یک هزارم اراده خواجه نصیر در مسئولان برای احیای آن وجود ندارد.
مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی نیز در این همایش با اشاره به جایگاه شخصیت های بزرگ همچون شهید بهشتی در شکل گیری تحولات علمی و اجتماعی گفت: شهید بهشتی به عنوان متفکر بزرگ اسلامی خدمات شایانی را به انقلاب و ترویج فرهنگ اسلامی کردند.
حجت الاسلام مسیح مهاجری افزود: این شخصیت بزرگ انقلابی در زمان طاغوت و تلاش این رژیم برای ایجاد فاصله بین حوزه و دانشگاه، سعی در نزدیک کردن این فواصل و وحدت بین آنها داشت.
وی با اشاره به واقعه شهادت شهید بهشتی و یاران امام در سال ۶۰ ادامه داد: باتوجه به تجربه تاریخی نباید واقعه ترور شخصیت های بزرگ کشورمان تکرار می شد.
وی با بیان اینکه شهید بهشتی شهیدی مظلوم بود و غربت ها را تجربه کرد اضافه کرد: مرحوم‌ رفسنجانی نیز مظلومیتی بیشتر از شهید بهشتی داشت تا جایی که عده ای جرات دیدار با ایشان را در اواخر عمرشان نداشتند.
وی افزود: اکنون نیز رسالت دانشگاه در قبال جامعه روشنگری و تبیین واقعیت ها برای جامعه و نسل آینده کشورمان است.
وی با تاکید بر لزوم احیای رصدخانه تاریخی مراغه اضافه کرد: در روزنامه جمهوری اسلامی در قالب مطالب مناسبی این طرح پیگیری خواهد شد زیرا که این محل قابلیت آن را دارد که در آن حتی دانشکده نجوم ایجاد و بار دیگر افتخار جهان اسلام شود.
عضو خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه نیز در این‌ همایش با تاکید بر لزوم توجه به احیای رصدخانه مراغه به عنوان نماد فرهنگ و علم کشورمان گفت: با وجود طرح موضوع احیای این اثر بزرگ علمی و تاریخی و تصویب آن در هیات دولت های گذشته، تاکنون اقدام عملی در این زمینه انجام نشده است.
آیت الله پورمحمدی اظهار امیدواری کرد: در سفر اخیر هیات دولت به آذربایجان شرقی و بر اساس قول مساعد دولت، مشکلات اراضی و زمین های رصدخانه مرتفع شده و با احیای آن با حمایت خیران و مسئولان، شاهد ایجاد دانشکده نجوم در این مکان خواهیم بود.

فرماندار مراغه نیز با اشاره به نقش حمایت از مراکز علمی در توسعه و رونق جامعه گفت: حضور خیران برای حمایت و توسعه زیرساخت هاٰ زمینه ساز بالندگی در حوزه های مختلف کشور خواهد شد.
حمید شکری افزود: برای توسعه شهر باید فارغ از اختلاف سلیقه ها عمل شده و از ظرفیت شخصیت ها و نخبگان شهرستانی برای این منظور استفاده شود.
نماینده مردم مراغه و عجب شیر در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: دانشگاهیان نقش مهمی در پیشبرد توسعه کلان علمی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی جامعه ایفا می کنند.
علی جلیلی افزود: انزوا و محدودیت های موجود کشورمان با تلاش و همت مراکز علمی و دانشگاهیان در سال های آتی مرتفع خواهد شد.
رئیس دانشگاه مراغه نیز با اشاره به ارتقای کیفی این دانشگاه گفت: با تلاش دانشگاهیان و اساتید هم اکنون این دانشگاه از رتبه ۴۰ به رتبه ۳۰ کشوری رسیده است.
محمدعلی لطف اللهی افزود: هم اکنون طرح های ملی احداث ساختمان دانشکده علوم پایه، کتابخانه مرکزی و گلخانه تحقیقاتی در این دانشگاه در حال اجرا بوده و برای احداث ساختمان دانشکده فنی، آزمایشگاه و سالن و مجتمع همایش های دانشگاه برنامه ریزی شده است.
در این آیین کلنگ احداث خوابگاه دختران دانشگاه مراغه در زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع و زیربنای سه هزار متر مربع و با ۵۰ میلیارد ریال اعتبار که از سوی بنیاد ۱۵ خرداد تامین می شود به زمین زده شد.

 

0
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


قالب سنا پرتالدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته صبانت */