عضو خبرگان رهبری و امام جمعه شهرستان مراغه : عزاداری ها با حفظ شئونات اسلامی برگزار شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان مراغه ، آیت الله محمدتقی پورمحمدی روز شنبه در جلسه شئونات فرهنگی ویژه ماه محرم مراغه افزود: با توجه به تعدد آیین های سنتی و نیز هیات های عزاداری در این شهرستان، سوگواری ها و عزاداری های هیات های حسینی در دهه محرم با نظم و آرامش همراه باشد.
وی ادامه داد: رعایت شئونات اسلامی از جمله حجاب، مراعات نظم، احترام به فرایض دینی و اقامه نماز و نیز پرهیز از طرح مسائل شبهه انگیز و اختلاف افکنانه در این ایام بیش از پیش ضروری است.
وی اضافه کرد: رعایت موازین اخلاقی و اسلامی در آیین های عزاداری، احترام به ساحت سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت در ایام سوگواری حسینی است.
معاون استانداروفرماندارویژه شهرستان مراغه نیز در این نشست با تاکید بر رعایت جایگاه و ساحت سوگواری های حسینی از سوی هیات ها و عزاداران حسینی گفت: باید شان و جایگاه معنوی این آیین ها به عنوان نمادی دینی و اسلامی حفظ و صیانت شود.
حمید شکری افزود: ساماندهی هیات های حسینی و اجرای مناسب آیین های مذهبی در ایام دهه اول محرم نیازمند تمهیدات ویژه و نیز همراهی تکایا و هیات هاست.
شهردار مراغه نیز در این نشست با اشاره به انجام اقدامات شهری برای آماده سازی برگزاری آیین های حسینی گفت: در این راستا، آسفالت و ترمیم معابر و محل های تردد هیات ها و عزاداران حسینی انجام شده است.
محمدرضا احمدی افزود: بخش خدمات شهری شهرداری نیز در زمان اتمام عزاداری های حسینی به صورت شبانه روزی آماده تنظیف معابر شهری است.
وی اضافه کرد: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی نیز آماده ارائه مشاوره های لازم برای هیات ها و تکایا برای ایمن سازی این اماکن مذهبی در برابر حوادث غیرمترقبه است.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی مراغه نیز گفت: هم اکنون ۱۷۶ هیات مجوز دار حسینی در این شهرستان آیین های سوگواری حسینی برگزار می کنند که از این تعداد ۱۵ هیات ویژه خواهران، ۱۶۰ هیات ویژه برادران و یک هیات نیز ویژه دانش آموزان است.
حجت الاسلام علی امیری افزود: ۱۱ تکیه فعال و ۲ تکیه غیرفعال نیز در این شهرستان پذیرای خیل عزادارن و هیات های حسینی در ایام محرم امسال است.
وی اضافه کرد: در راستای فرهنگ سازی و ساماندهی هیات های عزاداری و آیین های حسینی، ۱۲ دوره ویژه مداحان و هیات های حسینی برگزار شده است.
وی ادامه داد: برگزاری جلسات ویژه برای کانون های مداحان و شعرا، هیات های مذهبی و نشست با هیات های بزرگ شهرستان از جمله اقدامات انجام شده در این راستا بوده است.

 

0
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


قالب سنا پرتالدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته صبانت */