همایش تعاون و تجلیل از تعاونی های برتر شهرستان مراغه با حضورشکری معاون استانداروفرماندارویژه شهرستان مراغه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان مراغه ، شکری روز شنبه در همایش تعاون و تجلیل از تعاونی های برتر شهرستان مراغه افزود: تعاون جزو سیاست گذاری اصل ۴۴ قانون اساسی است و بر اساس برنامه پنجم توسعه قرار بود سهم ۲۵ درصدی در اقتصاد کشور ایفا کند.
وی افزود: متاسفانه در کشور ما ۸۰ درصد فعالیت های اقتصادی از سوی دولت و بقیه آن توسط بخش خصوصی و کمتر از ۵ درصد آن از سوی تعاونی ها انجام می شود.
وی اضافه کرد: تعاونی ها، مستقل از دولت بوده و بودجه خاصی به این بخش تعلق نمی گیرد اما دولت بسته های حمایتی به این بخش در نظر می گیرد.
وی به فلسفه وجودی تعاونی ها اشاره کرد و افزود: علاوه بر جنبه های معنوی، اجتماعی و آثار سازنده ای که این نهادها در بهبود وضع اخلاقی و تغییر اندیشه های افراد دارند، استفاده اکثری از سود تعاونی ها و ایجاد روحیه مشارکت همگانی از اصلی ترین فلسفه وجودی تعاونی ها است.
شکری به پتانسیل های مراغه در تمامی حوزه ها اشاره کرد و گفت: تعاونی ها می توانند با ورود به حوزه های مختلف از جمله گردشگری، امکان حرکت اقتصادی و تحول بزرگ در شهرستان را فراهم کنند.
وی اضافه کرد: احیا و راه اندازی تعاونی ها و واحدهای تولیدی و همچنین سازماندهی مجدد آن ها از مهمترین اهداف مسئولان و ادرات مراغه در راستای رسیدن به سهم واقعی تعاونی ها در اقتصاد شهرستان است.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراغه نیز در این مراسم افزود: ۵۲۳ تعاونی با ۱۹۵ هزار عضو در زمینه های مختلف تولیدی، خدماتی و گردشگری در مراغه فعالیت می کنند.
ناصر مظهریان افزود: از این تعداد تنها ۵۰ درصد از تعاونی های تشکیل شده و به ثبت رسیده در سطح شهرستان فعال و ۲۰ درصد به صورت غیرفعال و ۳۰ درصد از تعاونی ها در دست اقدام و تکمیل مراحل ثبت هستند.
وی اضافه کرد: همچنین ۱۵ تعاونی با یک هزار و ۵۴۷ عضو و با سرمایه ۴۰ میلیارد ریال در شهرستان تشکیل پرونده داده اند که از این تعداد یک هزار و ۳۶۶ نفر تشکیل پرونده و معرفی شده اند.
وی به ۱۹ تعاونی مسکن مهر در شهرستان اشاره کرد و افزود: این تعاونی ها مکلف به احداث یک هزار و ۸۶۳ واحد مسکن مهر در شهرستان بودند که از این تعداد ۱۵ تعاونی یک هزار و ۵۵۴ واحد مسکن مهر را احداث و واگذار کرده اند.
مظهریان افزود: ۵۶ تعاونی مسکن متعارف نیز با یک هزار و ۲۷۵ عضو و همچنین سه تعاونی روستایی در روستاهای داش آتان، صومعه سفلی و کرده ده تشکیل شده و در حال فعالیت هستند.
وی به اهداف تشکیل تعاونی روستاها نیز اشاره کرد و افزود: این تعاونی ها با توجه به سیاست دولت در توسعه روستاها و طرح موضوع گردشگری و معرفی پتانسیل های روستاها تشکیل شده اند.
وی به طرح اشتغال فراگیر و پایدار روستایی و حمایت از تسهیلات در شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: برای ۶ تعاونی شهری و روستایی ۱۱۶ میلیارد ریال اعتبار در قالب طرح اشتغال فراگیر و پایدار روستایی مصوب و اختصاص یافته است که تنها یک تعاونی ۸ میلیارد ریال دریافت و پرونده تعاونی های دیگر در دست بررسی است.
وی به مهمترین گزینه ها در انتخاب تعاونی برتر اشاره کرد و افزود: ایجاد اشتغال پایدار، بروز رسانی و بروز بودن وضعیت تعاونی ها، سطح حوزه خدمات رسانی، بالا بودن بهره وری و رضایت مندی اعضا و ارباب رجوع و تاثیرگذاری تعاونی ها در پیشبرد اهداف از جمله مهمترین گزینه ها برای انتخاب تعاونی های برتر در شهرستان بوده است.

 

0
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


قالب سنا پرتالدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته صبانت */